tzdata - en to ml translation catalogue (431 entries)

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Africa
ml: ആഫ്രിക്ക

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: America
ml: അമേരിക്ക

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Antarctica
ml: അന്റാര്‍ട്ടിക്ക

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Australia
ml: ഓസ്ട്രേലിയ

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Arctic
ml: ആര്‍ട്ടിക്

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Asia
ml: ഏഷ്യ

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Atlantic
ml: അറ്റ്‌ലാന്റിക്

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Europe
ml: യൂറോപ്പ്

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Indian
ml: ഇന്ത്യന്‍

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: Pacific
ml: പസഫിക്

note: Type: select Choices Note to translators: - "Etc" will present users with a list of "GMT+xx" or "GMT-xx" timezones - SystemV will give the choice between zone named as per SystemV conventions: EST5, MST7, etc.
en: SystemV
ml: സിസ്റ്റംV

note: Type: select Description
en: Geographic area:
ml: ഭൂമിശാത്രപരമായ ഭാഗം:

note: Type: select Description
en: Please select the geographic area you live in. Subsequent configuration questions will narrow this down by presenting a list of cities, representing the time zones in which they are located.
ml: ദയവായി നിങ്ങള്‍ താമസിയ്ക്കുന്ന ഭൂമിശാസ്ത്രപരമായ ഭാഗം തിരഞ്ഞെടുക്കുക. അവിടത്തെ സമയ മേഘലയില്‍ സ്ഥിതിചെയ്യുന്ന നഗരങ്ങളുടെ പട്ടികയിലേയ്ക്ക് ഇതിന് ശേഷമുള്ള ക്രമീകരണ ചോദ്യങ്ങള്‍ ഇത് ചുരുക്കും.

note: Type: select Choices
en: Abidjan
ml: ആബിജാന്‍

note: Type: select Choices
en: Accra
ml: ആക്ര

note: Type: select Choices
en: Addis_Ababa
ml: അഡിസ്_അബാബ

note: Type: select Choices
en: Algiers
ml: അള്‍ജിയേഴ്സ്

note: Type: select Choices
en: Asmara
ml: അസ്മാറ

note: Type: select Choices
en: Bamako
ml: ബമാകോ

note: Type: select Choices
en: Bangui
ml: ബാങ്ക്വി

note: Type: select Choices
en: Banjul
ml: ബാന്‍ജുള്‍

note: Type: select Choices
en: Bissau
ml: ബിസ്സോവു

note: Type: select Choices
en: Blantyre
ml: ബ്ലാന്‍ടൈര്‍

note: Type: select Choices
en: Brazzaville
ml: ബ്രസ്സാവില്ലെ

note: Type: select Choices
en: Bujumbura
ml: ബുജുംബുറ

note: Type: select Choices
en: Cairo
ml: കെയ്റോ

note: Type: select Choices
en: Casablanca
ml: കാസാബ്ലാങ്ക

note: Type: select Choices
en: Ceuta
ml: സ്യൂട

note: Type: select Choices
en: Conakry
ml: കൊനാക്രി

note: Type: select Choices
en: Dakar
ml: ഡക്കാര്‍

note: Type: select Choices
en: Dar_es_Salaam
ml: ദാര്‍_എസ്_സലാം

note: Type: select Choices
en: Djibouti
ml: ജിബൂട്ടി

note: Type: select Choices
en: Douala
ml: ദൌള

note: Type: select Choices
en: El_Aaiun
ml: എല്‍_ആയുന്‍

note: Type: select Choices
en: Freetown
ml: ഫ്രീടൌണ്‍

note: Type: select Choices
en: Gaborone
ml: ഗാബറോണ്‍

note: Type: select Choices
en: Harare
ml: ഹരാരെ

note: Type: select Choices
en: Johannesburg
ml: ജൊഹന്നാസ്ബര്‍ഗ്

note: Type: select Choices
en: Kampala
ml: കംപാല

note: Type: select Choices
en: Khartoum
ml: ഖാര്‍ടോം

note: Type: select Choices
en: Kigali
ml: കിഗാലി

note: Type: select Choices
en: Kinshasa
ml: കിന്‍ഷാസ

note: Type: select Choices
en: Lagos
ml: ലാഗോസ്

note: Type: select Choices
en: Libreville
ml: ലിബര്‍വില്ല

note: Type: select Choices
en: Lome
ml: ലോം

note: Type: select Choices
en: Luanda
ml: ലുവാണ്ട

note: Type: select Choices
en: Lubumbashi
ml: ലുബുമ്പഷി

note: Type: select Choices
en: Lusaka
ml: ലുസാക്ക

note: Type: select Choices
en: Malabo
ml: മലാബോ

note: Type: select Choices
en: Maputo
ml: മപൂട്ടോ

note: Type: select Choices
en: Maseru
ml: മസേരു

note: Type: select Choices
en: Mbabane
ml: മംബാബേന്‍

note: Type: select Choices
en: Mogadishu
ml: മൊഗാദിഷു

note: Type: select Choices
en: Monrovia
ml: മൊണ്‍റോവിയ

note: Type: select Choices
en: Nairobi
ml: നെയ്റോബി

note: Type: select Choices
en: Ndjamena
ml: ജമേന

note: Type: select Choices
en: Niamey
ml: നിയാമി

note: Type: select Choices
en: Nouakchott
ml: നൌക്ഷോട്ട്

note: Type: select Choices
en: Ouagadougou
ml: ഔഗാദഔഗൌ

note: Type: select Choices
en: Porto-Novo
ml: പോര്‍ട്ടോ-നോവോ

note: Type: select Choices
en: Sao_Tome
ml: സാവോ_ടോം

note: Type: select Choices
en: Timbuktu
ml: ടിമ്പുക്തു

note: Type: select Choices
en: Tripoli
ml: ട്രിപ്പോളി

note: Type: select Choices
en: Tunis
ml: ടുണീസ്

note: Type: select Choices
en: Windhoek
ml: വിീന്‍ഡോയക്ക്

note: Type: select Description
en: Time zone:
ml: സമയ മേഘല:

note: Type: select Description
en: Please select the time zone corresponding to your location.
ml: ദയവായി നിങ്ങളുടെ സ്ഥലത്തിന്റെ സമയ മേഘല തിരഞ്ഞെടുക്കുക.

note: Type: select Choices
en: Adak
ml: അഡാക്

note: Type: select Choices
en: Anchorage
ml: ആങ്കറേജ്

note: Type: select Choices
en: Anguilla
ml: ആങ്ക്വില്ല

note: Type: select Choices
en: Antigua
ml: ആന്റിഗ്വ

note: Type: select Choices
en: Araguaina
ml: അരാഗ്വിയാന

note: Type: select Choices
en: Argentina/Buenos_Aires
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/ബ്യൂനസ്_അയേര്‍സ്

note: Type: select Choices
en: Argentina/Catamarca
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/കടാമാര്‍ക

note: Type: select Choices
en: Argentina/Cordoba
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/കോര്‍ഡോബ

note: Type: select Choices
en: Argentina/Jujuy
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/ജുജുയ്

note: Type: select Choices
en: Argentina/La_Rioja
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/ല_റിയോജ

note: Type: select Choices
en: Argentina/Mendoza
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/മെന്‍ഡോസ

note: Type: select Choices
en: Argentina/Rio_Gallegos
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/റിയോ_ഗലേഗോസ്

note: Type: select Choices
en: Argentina/San_Juan
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/സാന്‍_യുവാന്‍

note: Type: select Choices
en: Argentina/San_Luis
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/സാന്‍_ലൂയിസ്

note: Type: select Choices
en: Argentina/Tucuman
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/ടാകുമാന്‍

note: Type: select Choices
en: Argentina/Ushuaia
ml: അര്‍ജ്ജന്റീന/ഉഷ്വൈയ

note: Type: select Choices
en: Aruba
ml: അറൂബ

note: Type: select Choices
en: Asuncion
ml: അസന്‍സിയോണ്‍

note: Type: select Choices
en: Atikokan
ml: ആറ്റികൊക്കാന്‍

note: Type: select Choices
en: Atka
ml: അറ്റ്ക

note: Type: select Choices
en: Bahia
ml: ബഹിയ

note: Type: select Choices
en: Barbados
ml: ബാര്‍ബഡോസ്

note: Type: select Choices
en: Belem
ml: ബെലം

note: Type: select Choices
en: Belize
ml: ബെലീസ്

note: Type: select Choices
en: Blanc-Sablon
ml: ബ്ലാങ്ക്-സബ്ലോന്‍

note: Type: select Choices
en: Boa_Vista
ml: ബോയ_വിസ്റ്റ

note: Type: select Choices
en: Bogota
ml: ബൊഗോട്ട

note: Type: select Choices
en: Boise
ml: ബോയിസ്

note: Type: select Choices
en: Cambridge_Bay
ml: കേംബ്രിഡ്ജ്_ഉള്‍ക്കടല്‍

note: Type: select Choices
en: Campo_Grande
ml: കാമ്പോ_ഗ്രണ്ടേ

note: Type: select Choices
en: Cancun
ml: കാന്‍കൂണ്‍

note: Type: select Choices
en: Caracas
ml: കരാകസ്

note: Type: select Choices
en: Cayenne
ml: കയേന്‍

note: Type: select Choices
en: Cayman
ml: കയ്മാന്‍

note: Type: select Choices
en: Chicago
ml: ചിക്കാഗോ

note: Type: select Choices
en: Chihuahua
ml: ചിഹ്വാഹ്വ

note: Type: select Choices
en: Coral_Harbour
ml: കോറല്‍_തുറമുഖം

note: Type: select Choices
en: Costa_Rica
ml: കോസ്റ്റ_റിക

note: Type: select Choices
en: Cuiaba
ml: ക്യുയിബ

note: Type: select Choices
en: Curacao
ml: ക്യുരാകവോ

note: Type: select Choices
en: Danmarkshavn
ml: ഡന്മാര്‍ക്ഷാവന്‍

note: Type: select Choices
en: Dawson
ml: ഡാസണ്‍

note: Type: select Choices
en: Dawson_Creek
ml: ഡാസണ്‍_ക്രീക്ക്

note: Type: select Choices
en: Denver
ml: ഡെന്‍വര്‍

note: Type: select Choices
en: Detroit
ml: ഡെട്രോയിറ്റ്

note: Type: select Choices
en: Dominica
ml: ഡൊമിനിക

note: Type: select Choices
en: Edmonton
ml: എഡ്മോണ്ടന്‍

note: Type: select Choices
en: Eirunepe
ml: യിരുനേപേ

note: Type: select Choices
en: El_Salvador
ml: എല്‍_സാല്‍വഡോര്‍

note: Type: select Choices
en: Ensenada
ml: എന്‍സേനഡ

note: Type: select Choices
en: Fortaleza
ml: ഫോര്‍ട്ടലേസ

note: Type: select Choices
en: Glace_Bay
ml: ഗ്ലേസ്_ഉള്‍ക്കടല്‍

note: Type: select Choices
en: Godthab
ml: ഗോഡ്താബ്

note: Type: select Choices
en: Goose_Bay
ml: ഗൂസ്_ഉള്‍ക്കടല്‍

note: Type: select Choices
en: Grand_Turk
ml: ഗ്രാന്‍ഡ്_ടര്‍ക്ക്

note: Type: select Choices
en: Grenada
ml: ഗ്രെനഡ

note: Type: select Choices
en: Guadeloupe
ml: ഗ്വാഡെലോപ്

note: Type: select Choices
en: Guatemala
ml: ഗ്വാട്ടിമല

note: Type: select Choices
en: Guayaquil
ml: ഗുവായക്വില്‍

note: Type: select Choices
en: Guyana
ml: ഗയാന

note: Type: select Choices
en: Halifax
ml: ഹാലിഫാക്സ്

note: Type: select Choices
en: Havana
ml: ഹവാന

note: Type: select Choices
en: Hermosillo
ml: ഹെര്‍മോസില്ലോ

note: Type: select Choices
en: Indiana/Indianapolis
ml: ഇന്ത്യാന/ഇന്ത്യാനപോളിസ്

note: Type: select Choices
en: Indiana/Knox
ml: ഇന്ത്യാന/നോക്സ്

note: Type: select Choices
en: Indiana/Marengo
ml: ഇന്ത്യാന/മരെങ്കോ

note: Type: select Choices
en: Indiana/Petersburg
ml: ഇന്ത്യാന/പീറ്റേര്‍സ്ബര്‍ഗ്

note: Type: select Choices
en: Indiana/Tell_City
ml: ഇന്ത്യാന/ടെല്‍_സിറ്റി

note: Type: select Choices
en: Indiana/Vevay
ml: ഇന്ത്യാന/വെവായ്

note: Type: select Choices
en: Indiana/Vincennes
ml: ഇന്ത്യാന/വിന്‍സെന്നിസ്

note: Type: select Choices
en: Indiana/Winamac
ml: ഇന്ത്യാന/വിനാമാക്

note: Type: select Choices
en: Inuvik
ml: ഇനുവിക്

note: Type: select Choices
en: Iqaluit
ml: ഇഖ്വാല്വിറ്റ്

note: Type: select Choices
en: Jamaica
ml: ജമൈക

note: Type: select Choices
en: Juneau
ml: ജുന്യൂ

note: Type: select Choices
en: Kentucky/Louisville
ml: കെന്റക്കി/ലൂയിവില്ല

note: Type: select Choices
en: Kentucky/Monticello
ml: കെന്റക്കി/മോണ്ടിസെല്ലോ

note: Type: select Choices
en: La_Paz
ml: ലാ_പാസ്

note: Type: select Choices
en: Lima
ml: ലിമ

note: Type: select Choices
en: Los_Angeles
ml: ലോസ്_ഏഞ്ചലസ്

note: Type: select Choices
en: Maceio
ml: മസീയോ

note: Type: select Choices
en: Managua
ml: മനാഗ്വ

note: Type: select Choices
en: Manaus
ml: മാനസ്

note: Type: select Choices
en: Marigot
ml: മാരിഗോട്ട്

note: Type: select Choices
en: Martinique
ml: മാര്‍‌ടിനിക്

note: Type: select Choices
en: Mazatlan
ml: മസറ്റ്‌ലാന്‍

note: Type: select Choices
en: Menominee
ml: മെനോമിനീ

note: Type: select Choices
en: Merida
ml: മെരിഡ

note: Type: select Choices
en: Mexico_City
ml: മെക്സികോ_നഗരം

note: Type: select Choices
en: Miquelon
ml: മിക്വലോണ്‍

note: Type: select Choices
en: Moncton
ml: മോങ്ടന്‍

note: Type: select Choices
en: Monterrey
ml: മോണ്ടറി

note: Type: select Choices
en: Montevideo
ml: മോണ്ടിവിഡിയോ

note: Type: select Choices
en: Montreal
ml: മോണ്ട്രിയല്‍

note: Type: select Choices
en: Montserrat
ml: മോണ്ട്സെറാത്

note: Type: select Choices
en: Nassau
ml: നാസ്സു

note: Type: select Choices
en: New_York
ml: ന്യൂ_യോര്‍ക്ക്

note: Type: select Choices
en: Nipigon
ml: നിപിഗോണ്‍

note: Type: select Choices
en: Nome
ml: നോം

note: Type: select Choices
en: Noronha
ml: നൊരോഞ്ഞ

note: Type: select Choices
en: North_Dakota/Center
ml: നോര്‍ത്ത്_ഡക്കോട്ട/സെന്റര്‍

note: Type: select Choices
en: North_Dakota/New_Salem
ml: നോര്‍ത്ത്_ഡക്കോട്ട/ന്യൂ_സലേം

note: Type: select Choices
en: Panama
ml: പനാമ

note: Type: select Choices
en: Pangnirtung
ml: പാങ്നിര്‍ടങ്ങ്

note: Type: select Choices
en: Paramaribo
ml: പാരാമരിബോ

note: Type: select Choices
en: Phoenix
ml: ഫീനിക്സ്

note: Type: select Choices
en: Port-au-Prince
ml: പോര്‍ട്ട്-ഓ-പ്രിന്‍സ്

note: Type: select Choices
en: Port_of_Spain
ml: പോര്‍ട്ട്_ഓഫ്_സ്പെയിന്‍

note: Type: select Choices
en: Porto_Acre
ml: പോര്‍ട്ടോ_ആക്രേ

note: Type: select Choices
en: Porto_Velho
ml: പോര്‍ട്ടോ_വെല്ഹോ

note: Type: select Choices
en: Puerto_Rico
ml: പ്യെര്‍‌ട്ടോ_റികോ

note: Type: select Choices
en: Rainy_River
ml: റെയ്നി_നദി

note: Type: select Choices
en: Rankin_Inlet
ml: റാങ്കിന്‍_ഇന്‍ലെറ്റ്

note: Type: select Choices
en: Recife
ml: റെസിഫെ

note: Type: select Choices
en: Regina
ml: റെജീന

note: Type: select Choices
en: Resolute
ml: റെസൊല്യൂട്ട്

note: Type: select Choices
en: Rio_Branco
ml: റിയോ_ബ്രാങ്കോ

note: Type: select Choices
en: Santiago
ml: സാന്റിയാഗോ

note: Type: select Choices
en: Santo_Domingo
ml: സാന്റോ_ഡൊമിങ്കോ

note: Type: select Choices
en: Sao_Paulo
ml: സാവോ_പോളോ

note: Type: select Choices
en: Scoresbysund
ml: സ്കോര്‍സ്‌ബൈസണ്ട്

note: Type: select Choices
en: Shiprock
ml: ഷിപ്റോക്ക്

note: Type: select Choices
en: St_Barthelemy
ml: സെയിന്റ്_ബര്‍ത്തലേമി

note: Type: select Choices
en: St_Johns
ml: സെയിന്റ്_ജോണ്‍സ്

note: Type: select Choices
en: St_Kitts
ml: സെയിന്റ്_കിറ്റ്സ്

note: Type: select Choices
en: St_Lucia
ml: സെയിന്റ്_ലൂസിയ

note: Type: select Choices
en: St_Thomas
ml: സെയിന്റ്_തോമസ്

note: Type: select Choices
en: St_Vincent
ml: സെയിന്റ്_വിന്‍സന്റ്

note: Type: select Choices
en: Swift_Current
ml: സ്വിഫ്റ്റ്_കറന്റ്

note: Type: select Choices
en: Tegucigalpa
ml: ടെഗുസിഗല്‍പ

note: Type: select Choices
en: Thule
ml: തുലെ

note: Type: select Choices
en: Thunder_Bay
ml: തുണ്ടര്‍_ഉള്‍ക്കടല്‍

note: Type: select Choices
en: Tijuana
ml: ടിജുവാന

note: Type: select Choices
en: Toronto
ml: ടൊറണ്ടോ

note: Type: select Choices
en: Tortola
ml: ടോര്‍ട്ടോല

note: Type: select Choices
en: Vancouver
ml: വാന്‍കോവര്‍

note: Type: select Choices
en: Virgin
ml: വിര്‍ജിന്‍

note: Type: select Choices
en: Whitehorse
ml: വൈറ്റ്ഹോര്‍സ്

note: Type: select Choices
en: Winnipeg
ml: വിന്നിപെഗ്

note: Type: select Choices
en: Yakutat
ml: യാകുടാറ്റ്

note: Type: select Choices
en: Yellowknife
ml: യെല്ലോനൈഫ്

note: Type: select Choices
en: Casey
ml: കാസീ

note: Type: select Choices
en: Davis
ml: ഡാവിസ്

note: Type: select Choices
en: DumontDUrville
ml: ഡുമൊണ്ട്-ഡി'ഉര്‍വില്ലെ

note: Type: select Choices
en: Mawson
ml: മാസണ്‍

note: Type: select Choices
en: McMurdo
ml: മക്മര്‍ഡോ

note: Type: select Choices
en: Palmer
ml: പാമര്‍

note: Type: select Choices
en: Rothera
ml: റൊതേര

note: Type: select Choices
en: Syowa
ml: സിയോവ

note: Type: select Choices
en: Vostok
ml: വോസ്ടോക്

note: Type: select Choices
en: Adelaide
ml: അഡലൈഡ്

note: Type: select Choices
en: Brisbane
ml: ബ്രിസ്ബേന്‍

note: Type: select Choices
en: Broken_Hill
ml: ബ്രോക്കണ്‍_ഹില്‍

note: Type: select Choices
en: Canberra
ml: കാന്‍ബറ

note: Type: select Choices
en: Currie
ml: ക്യൂറി

note: Type: select Choices
en: Darwin
ml: ഡാര്‍വിന്‍

note: Type: select Choices
en: Eucla
ml: യൂക്‍ള

note: Type: select Choices
en: Hobart
ml: ഹോബാര്‍ട്ട്

note: Type: select Choices
en: Lindeman
ml: ലിന്‍ഡെമാന്‍

note: Type: select Choices
en: Lord_Howe
ml: ലോര്‍ഡ്_ഹോവ്

note: Type: select Choices
en: Melbourne
ml: മെല്ബണ്‍

note: Type: select Choices
en: Perth
ml: പെര്‍ത്ത്

note: Type: select Choices
en: Sydney
ml: സിഡ്നി

note: Type: select Choices
en: Yancowinna
ml: യാങ്കോവിന്ന

note: Type: select Choices
en: Longyearbyen
ml: ലോങിയര്‍ബയന്‍

note: Type: select Choices
en: Aden
ml: ഏദന്‍

note: Type: select Choices
en: Almaty
ml: അല്മാട്ടി

note: Type: select Choices
en: Amman
ml: അമ്മാന്‍

note: Type: select Choices
en: Anadyr
ml: അനാഡിര്‍

note: Type: select Choices
en: Aqtau
ml: അക്ടവു

note: Type: select Choices
en: Aqtobe
ml: അക്ടൊബെ

note: Type: select Choices
en: Ashgabat
ml: അഷ്കാര്ഡബത്

note: Type: select Choices
en: Baghdad
ml: ബഗ്ദാദ്

note: Type: select Choices
en: Bahrain
ml: ബഹറൈന്‍

note: Type: select Choices
en: Baku
ml: ബാകു

note: Type: select Choices
en: Bangkok
ml: ബാങ്കോക്ക്

note: Type: select Choices
en: Beirut
ml: ബെയ്റൂട്ട്

note: Type: select Choices
en: Bishkek
ml: ബിഷ്കെക്ക്

note: Type: select Choices
en: Brunei
ml: ബ്രൂണൈ

note: Type: select Choices
en: Choibalsan
ml: ചൊയിബല്‍സാന്‍

note: Type: select Choices
en: Chongqing
ml: ചോങ്ക്വിങ്

note: Type: select Choices
en: Colombo
ml: കൊളംബോ

note: Type: select Choices
en: Damascus
ml: ഡമാസ്കസ്

note: Type: select Choices
en: Dhaka
ml: ദാക്ക

note: Type: select Choices
en: Dili
ml: ദിലി

note: Type: select Choices
en: Dubai
ml: ദുബായ്

note: Type: select Choices
en: Dushanbe
ml: ദുഷാന്‍ബേ

note: Type: select Choices
en: Gaza
ml: ഗാസ

note: Type: select Choices
en: Harbin
ml: ഹാര്‍ബിന്‍

note: Type: select Choices
en: Ho_Chi_Minh
ml: ഹോ_ചി_മിന്‍

note: Type: select Choices
en: Hong_Kong
ml: ഹോങ്_കോങ്

note: Type: select Choices
en: Hovd
ml: ഹോവ്ഡ്

note: Type: select Choices
en: Irkutsk
ml: ഇര്‍കുത്സ്ക്

note: Type: select Choices
en: Istanbul
ml: ഇസ്താംബുള്‍

note: Type: select Choices
en: Jakarta
ml: ജക്കാര്‍ത്ത

note: Type: select Choices
en: Jayapura
ml: ജയപുര

note: Type: select Choices
en: Jerusalem
ml: ജറുസലേം

note: Type: select Choices
en: Kabul
ml: കാബൂള്‍

note: Type: select Choices
en: Kamchatka
ml: കംചത്കാ

note: Type: select Choices
en: Karachi
ml: കറാച്ചി

note: Type: select Choices
en: Kashgar
ml: കാഷ്ഗാര്‍

note: Type: select Choices
en: Katmandu
ml: കാഠ്മണ്ടു

note: Type: select Choices
en: Kolkata
ml: കൊല്‍ക്കത്ത

note: Type: select Choices
en: Krasnoyarsk
ml: ക്രസ്നോയര്‍സ്ക്

note: Type: select Choices
en: Kuala_Lumpur
ml: ക്വാല_ലംമ്പൂര്‍

note: Type: select Choices
en: Kuching
ml: കുച്ചിങ്

note: Type: select Choices
en: Kuwait
ml: കുവൈത്ത്

note: Type: select Choices
en: Macau
ml: മകാവോ

note: Type: select Choices
en: Magadan
ml: മഗദാന്‍

note: Type: select Choices
en: Makassar
ml: മകസ്സര്‍

note: Type: select Choices
en: Manila
ml: മനില

note: Type: select Choices
en: Muscat
ml: മസ്കറ്റ്

note: Type: select Choices
en: Nicosia
ml: നികോഷ്യ

note: Type: select Choices
en: Novosibirsk
ml: നൊവോസിബിര്‍സ്ക്

note: Type: select Choices
en: Omsk
ml: ഒമ്സ്ക്

note: Type: select Choices
en: Oral
ml: ഒരള്‍

note: Type: select Choices
en: Phnom_Penh
ml: നോം_പെന്‍

note: Type: select Choices
en: Pontianak
ml: പോണ്ടിയാനക്

note: Type: select Choices
en: Pyongyang
ml: പ്യോങ്യാങ്

note: Type: select Choices
en: Qatar
ml: ഖത്തര്‍

note: Type: select Choices
en: Qyzylorda
ml: ക്വിസിലോര്‍ഡ

note: Type: select Choices
en: Rangoon
ml: റംഗൂണ്‍

note: Type: select Choices
en: Riyadh
ml: റിയാദ്

note: Type: select Choices
en: Riyadh87
ml: റിയാദ്87

note: Type: select Choices
en: Riyadh88
ml: റിയാദ്88

note: Type: select Choices
en: Riyadh89
ml: റിയാദ്89

note: Type: select Choices
en: Sakhalin
ml: സഖാലിന്‍

note: Type: select Choices
en: Samarkand
ml: സമര്‍ഖണ്ട്

note: Type: select Choices
en: Seoul
ml: സിയോള്‍

note: Type: select Choices
en: Shanghai
ml: ഷാങ്ഹായ്

note: Type: select Choices
en: Singapore
ml: സിഗപ്പൂര്‍

note: Type: select Choices
en: Taipei
ml: തായ്പേയ്

note: Type: select Choices
en: Tashkent
ml: താഷ്കെന്റ്

note: Type: select Choices
en: Tbilisi
ml: തിബിലിസി

note: Type: select Choices
en: Tehran
ml: ടെഹ്റാന്‍

note: Type: select Choices
en: Tel_Aviv
ml: ടെല്‍_അവീവ്

note: Type: select Choices
en: Thimphu
ml: തിംഫു

note: Type: select Choices
en: Tokyo
ml: ടോക്കിയോ

note: Type: select Choices
en: Ujung_Pandang
ml: ഉജങ്_പാണ്ടങ്

note: Type: select Choices
en: Ulaanbaatar
ml: ഉലാന്‍ബാത്തര്‍

note: Type: select Choices
en: Urumqi
ml: ഉറുംക്വി

note: Type: select Choices
en: Vientiane
ml: വിയെന്റിയാന്‍

note: Type: select Choices
en: Vladivostok
ml: വ്ലാഡിവോസ്ടോക്

note: Type: select Choices
en: Yakutsk
ml: യാകുട്സ്ക്

note: Type: select Choices
en: Yekaterinburg
ml: യെകാറ്റെറിന്‍ബര്‍ഗ്

note: Type: select Choices
en: Yerevan
ml: യെരെവന്‍

note: Type: select Choices
en: Azores
ml: അസോറെസ്

note: Type: select Choices
en: Bermuda
ml: ബെര്‍മുഡ

note: Type: select Choices
en: Canary
ml: കാനറി

note: Type: select Choices
en: Cape_Verde
ml: കേപ്_വിര്‍ഡേ

note: Type: select Choices
en: Faroe
ml: ഫറവോ

note: Type: select Choices
en: Jan_Mayen
ml: ജന്‍_മായെന്‍

note: Type: select Choices
en: Madeira
ml: മഡെയ്‌ര

note: Type: select Choices
en: Reykjavik
ml: റെയ്ക്ജാവിക്

note: Type: select Choices
en: South_Georgia
ml: തെക്കന്‍_ജോര്‍ജിയ

note: Type: select Choices
en: St_Helena
ml: സെയിന്റ്_ഹെലെന

note: Type: select Choices
en: Stanley
ml: സ്റ്റാന്‍ലി

note: Type: select Choices
en: Amsterdam
ml: ആസ്റ്റര്‍ഡാം

note: Type: select Choices
en: Andorra
ml: അണ്ടോറ

note: Type: select Choices
en: Athens
ml: ഏഥന്‍സ്

note: Type: select Choices
en: Belfast
ml: ബെല്‍ഫാസ്റ്റ്

note: Type: select Choices
en: Belgrade
ml: ബെല്‍ഗ്രേഡ്

note: Type: select Choices
en: Berlin
ml: ബെര്‍ലിന്‍

note: Type: select Choices
en: Bratislava
ml: ബ്രാട്ടിസ്ലാവ

note: Type: select Choices
en: Brussels
ml: ബ്രസ്സല്‍സ്

note: Type: select Choices
en: Bucharest
ml: ബുക്കാറസ്റ്റ്

note: Type: select Choices
en: Budapest
ml: ബുഡാപെസ്റ്റ്

note: Type: select Choices
en: Chisinau
ml: ചിസിനാവു

note: Type: select Choices
en: Copenhagen
ml: കോപ്പന്‍ഹേഗന്‍

note: Type: select Choices
en: Dublin
ml: ഡബ്ലിന്‍

note: Type: select Choices
en: Gibraltar
ml: ജിബ്രാള്‍ട്ടര്‍

note: Type: select Choices
en: Guernsey
ml: ഗുവണ്‍സി

note: Type: select Choices
en: Helsinki
ml: ഹെല്‍സിങ്കി

note: Type: select Choices
en: Isle_of_Man
ml: ഐസില്‍_ഓഫ്_മാന്‍

note: Type: select Choices
en: Jersey
ml: ജെര്‍സി

note: Type: select Choices
en: Kaliningrad
ml: കലിനിന്‍ഗ്രാഡ്

note: Type: select Choices
en: Kiev
ml: കീവ്

note: Type: select Choices
en: Lisbon
ml: ലിസ്ബണ്‍

note: Type: select Choices
en: Ljubljana
ml: ലജുബ്ല്യാന

note: Type: select Choices
en: London
ml: ലണ്ടന്‍

note: Type: select Choices
en: Luxembourg
ml: ലക്സംബര്‍ഗ്

note: Type: select Choices
en: Madrid
ml: മാഡ്രിഡ്

note: Type: select Choices
en: Malta
ml: മാള്‍ട്ട

note: Type: select Choices
en: Mariehamn
ml: മരിയേഹാന്‍

note: Type: select Choices
en: Minsk
ml: മിന്‍സ്ക്

note: Type: select Choices
en: Monaco
ml: മൊണാക്കോ

note: Type: select Choices
en: Moscow
ml: മോസ്കോ

note: Type: select Choices
en: Oslo
ml: ഓസ്ലോ

note: Type: select Choices
en: Paris
ml: പാരീസ്

note: Type: select Choices
en: Podgorica
ml: പോഡ്ഗൊറിക്ക

note: Type: select Choices
en: Prague
ml: പ്രാഗ്

note: Type: select Choices
en: Riga
ml: റിഗ

note: Type: select Choices
en: Rome
ml: റോം

note: Type: select Choices
en: Samara
ml: സമാറ

note: Type: select Choices
en: San_Marino
ml: സാന്‍_മരീനോ

note: Type: select Choices
en: Sarajevo
ml: സരജാവോ

note: Type: select Choices
en: Simferopol
ml: സിംഫെറോപോള്‍

note: Type: select Choices
en: Skopje
ml: സ്കോപ്യേ

note: Type: select Choices
en: Sofia
ml: സോഫിയ

note: Type: select Choices
en: Stockholm
ml: സ്റ്റോക്ഹോം

note: Type: select Choices
en: Tallinn
ml: ടാളിന്‍

note: Type: select Choices
en: Tirane
ml: ടിരാന്‍

note: Type: select Choices
en: Tiraspol
ml: ടിരാസ്പോള്‍

note: Type: select Choices
en: Uzhgorod
ml: ഉഴ്ഗോരോദ്

note: Type: select Choices
en: Vaduz
ml: വാഡുസ്

note: Type: select Choices
en: Vatican
ml: വത്തിക്കാന്‍

note: Type: select Choices
en: Vienna
ml: വിയന്ന

note: Type: select Choices
en: Vilnius
ml: വില്‍നിയസ്

note: Type: select Choices
en: Volgograd
ml: വോള്‍ഗോഗ്രാഡ്

note: Type: select Choices
en: Warsaw
ml: വാഴ്സോ

note: Type: select Choices
en: Zagreb
ml: സഗ്രേബ്

note: Type: select Choices
en: Zaporozhye
ml: സപ്പോറോഴി

note: Type: select Choices
en: Zurich
ml: സൂറിച്ച്

note: Type: select Choices
en: Antananarivo
ml: അന്റനാനാറിവോ

note: Type: select Choices
en: Chagos
ml: ചാഗോസ്

note: Type: select Choices
en: Christmas
ml: ക്രിസ്തുമസ്

note: Type: select Choices
en: Cocos
ml: കൊകോസ്

note: Type: select Choices
en: Comoro
ml: കൊമോറോ

note: Type: select Choices
en: Kerguelen
ml: കെര്‍ഗുവേലന്‍

note: Type: select Choices
en: Mahe
ml: മാഹി

note: Type: select Choices
en: Maldives
ml: മാലിദ്വീപ്

note: Type: select Choices
en: Mauritius
ml: മൌറീഷ്യസ്

note: Type: select Choices
en: Mayotte
ml: മയോട്ടേ

note: Type: select Choices
en: Reunion
ml: റീയൂണിയന്‍

note: Type: select Choices
en: Apia
ml: അപിയ

note: Type: select Choices
en: Auckland
ml: ഓക്‍ലണ്ട് ‍

note: Type: select Choices
en: Chatham
ml: ചാതം

note: Type: select Choices
en: Easter
ml: ഈസ്റ്റര്‍

note: Type: select Choices
en: Efate
ml: ഇഫേറ്റ്

note: Type: select Choices
en: Enderbury
ml: എന്‍ഡെര്‍ബറി

note: Type: select Choices
en: Fakaofo
ml: ഫകവോഫോ

note: Type: select Choices
en: Fiji
ml: ഫിജി

note: Type: select Choices
en: Funafuti
ml: ഫുനാഫുട്ടി

note: Type: select Choices
en: Galapagos
ml: ഗാലപ്പഗോസ്

note: Type: select Choices
en: Gambier
ml: ഗാമ്പിയര്‍

note: Type: select Choices
en: Guadalcanal
ml: ഗ്വാഡല്‍കനാല്‍

note: Type: select Choices
en: Guam
ml: ഗുാവാം

note: Type: select Choices
en: Honolulu
ml: ഹോണോലുലു

note: Type: select Choices
en: Johnston
ml: ജോണ്‍സണ്‍

note: Type: select Choices
en: Kiritimati
ml: ക്രിതിമാതി

note: Type: select Choices
en: Kosrae
ml: കൊസ്രേ

note: Type: select Choices
en: Kwajalein
ml: ക്വജാലൈന്‍

note: Type: select Choices
en: Majuro
ml: മജൂറോ

note: Type: select Choices
en: Marquesas
ml: മാര്‍‌ക്വേസാസ്

note: Type: select Choices
en: Midway
ml: മിഡ്‌വേ

note: Type: select Choices
en: Nauru
ml: നൌറു

note: Type: select Choices
en: Niue
ml: നിയു

note: Type: select Choices
en: Norfolk
ml: നോര്‍ഫോക്ക്

note: Type: select Choices
en: Noumea
ml: നൌമിയ

note: Type: select Choices
en: Pago_Pago
ml: പാഗോ_പാഗോ

note: Type: select Choices
en: Palau
ml: പലാവു

note: Type: select Choices
en: Pitcairn
ml: പിറ്റ്കയേണ്‍

note: Type: select Choices
en: Ponape
ml: പൊനാപേ

note: Type: select Choices
en: Port_Moresby
ml: മോര്‍സ്ബി_തുറമുഖം

note: Type: select Choices
en: Rarotonga
ml: രരോടോങ്ക

note: Type: select Choices
en: Saipan
ml: സായിപാന്‍

note: Type: select Choices
en: Samoa
ml: സമോവ

note: Type: select Choices
en: Tahiti
ml: താഹിതി

note: Type: select Choices
en: Tarawa
ml: തരാവ

note: Type: select Choices
en: Tongatapu
ml: ടോങ്കടാപു

note: Type: select Choices
en: Truk
ml: ട്രക്

note: Type: select Choices
en: Wake
ml: വേയ്ക്ക്

note: Type: select Choices
en: Wallis
ml: വാളിസ്

note: Type: select Choices
en: Yap
ml: യാപ്
